• Novinky

            • Naši študenti zapojení do projektu Amb EDK na stretnutí EÚ platormy

            • Študentky 1.B tiredy našej školy sa zúčastnili zaujímavej debaty v rámci Stretnutia EÚ platformy projektu Platforma ambasádorov a ambasádoriek európskej demokratickej kultúry (Amb EDK), ktorá sa uskutočnila v Novej cvernovke v Bratislave a debatovalo sa o najväčších environmentálnych výzvach dneška a ich dopade na udržateľný rozvoj na Zemi a o naj výzvach, ktorým čelí EÚ a migrácii.

              Zuzana Mészárosová

            • Celoslovenská súťaž o Literárnu cenu TnUAD

            • Študentka 2.A triedy Bianka Vrábová sa zúčastnila celoslovenskej súťaže o Literárnu cenu TnUAD. Jedá sa už o tretí ročník celoslovenskej súťaže o najlepšiu esej. Tohtoročými témami boli: 

              1. Čo je to šťastie?

              2. Dožije sa svet tretieho tisícročia?

              Bianka prekrásne spracovala tému "Čo je šťastie?" Žiaľ konkurencia ďalších troch desiatok prác jej tentokrát nepriniesla popredné umiestnenie. Napriek tomu jej literárna práca je krásnou filozofickou výpoveďou mladého človeka o šťastí. 

              Zuzana Mészárosová

            • VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ Z NOVEMBRA 1989

            • V predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie sme na škole usporiadali množstvo akcií pripomínajúcich revolučné dni z Novembra 1989. Jednou z najpríťažliveších a najdostupnejšíc pre študentov našej školy bola výstava fotografií Heleny Košúthovej a Ladislava Lokšu, ktorá lemuje hlavnú chodbu na 1. poschodí našej školy. Výstava priblížila študentom, že boj za demokraciu nebol jednoduchý a demokraciu sa treba podporovať i dnes. Výstavu sme mohli uskutočniť vďaka finančnej podpore firmy ROEZ.Viď film z výstavy tu:

              Zuzana Mészárosová

            • Žiaci inovovali banky pre budúcnosť

            • Vzdelávací program „Viac ako peniaze“ neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko realizujeme v druhom ročníku ako súčasť predmetu Podniková ekonomika a pre prvákov je náplňou Manažmentu osobných financií v bloku praktického odborného vyučovania. Získavajú prehľad o nakladaní s osobnými financiami a učia sa plánovať svoju budúcnosť. Ideálne je, ak sa nám to darí formou zážitkového vyučovania. Skvelou možnosťou preto bolo pre nás registrovať žiakov do výberového kola pre celodennú súťaž Innovation Camp, ktorá sa uskutočnila 13. novembra 2019 v centrále Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici v Bratislave. Pre veľký záujem boli účastníci z celého Slovenska vyžrebovaní – 10 tímov zo základných a 10 zo stredných škôl, celkovo stovka mladých ľudí. S trochou šťastia sa tak do súťaže dostali naši nominovaní reprezentanti Johanna Tóbiašová a Adrián Németh z I. B, Sára Chmelovičová, Boris Dudek a Martin Molnár z II. A.

               

              Aby si vyskúšali prácu v tíme s neznámymi ľuďmi, zloženie súťažných družstiev bolo namiešané tak, že v žiadnom neboli dvaja žiaci z tej istej školy. Po krátkej rozcvičke pri stavaní veže zo špagiet a lepiacej pásky prišla výzva: ako budú fungovať banky o 20 rokov?  Na vymyslenie, naformulovanie a prezentáciu svojho pohľadu mali len pár hodín, počas ktorých im pomáhali odborní konzultanti zo Slovenskej sporiteľne. Mohli využívať počítač, ale hlavne svoju kreativitu.

               

              Odborná porota zložená zo špecialistov Slovenskej sporiteľne hľadala podnety od budúcich klientov na komplexné fungovanie banky v budúcnosti. Zaujímala ich najmä predstava žiakov o fungovaní zamestnancov, prístupe ku klientovi, ako by s ním komunikovali, overovali jeho údaje, vybavovali úver... Víťazným návrhom v kategórii „stredné školy“ je ekologicky zameraná banka. Na streche bude vybudovaná zelená záhrada, banka bude využívať energetické zdroje, ktoré si sama vyrobí zo solárnych panelov. V radoch zamestnancov sa objavia aj roboty a fungovanie banky bude založené na hologramoch, ktoré budú fungovať prostredníctvom mobilov, či dokonca čipov integrovaných v tele klienta. Overovanie totožnosti bude podľa žiakov prebiehať pomocou biometrických čŕt klienta.  Vo všetkých prezentáciách sa objavovali prvky technologického pokroku a viaceré nápady sa opakovali. Zhodovali sa na trende poklesu počtu kamenných pobočiek a klasických zamestnancov.

               

              Napriek vynaloženej snahe a veľmi dobrým osobným výkonom našich žiakov sa ani jeden z nich so svojim tímom neumiestnil na víťazných priečkach. Tento deň bol však nezabudnuteľným zážitkom.

               

              Ing. Erika Píšiová
               

            • EURÓPSKY TÝŽDEŇ BOJA PROTI DROGÁM

            • Tretí novembrový týždeň kalendárneho roka 2019 je Európskym týždňom boja proti drogám, vyhláseným z iniciatívy Európskej únie. Prvýkrát bol tento Európsky týždeň boja proti drogám vyhlásený v roku 1998. Začal sa konať v Grécku a pokračoval vo všetkých členských štátoch. Neskôr sa stalo nepísanou tradíciou, že v jesenných mesiacoch – osobitne v novembri sa viac ako inokedy organizujú alebo zviditeľňujú pre verejnosť aktivity, ktoré v konečnom dôsledku napomáhajú k znižovaniu dopytu po drogách.

              Drogová závislosť nevzniká náhle, ale vyvíja sa postupne a súvisí so spôsobom života jednotlivca. Náklonnosť k tomuto nebezpečiu vzniká najmä v detskom a dospievajúcom veku. A práve toto obdobie je veľmi dôležité pre rozvoj zdravej osobnosti a slobodného rozhodovania.

              V tejto súvislosti sme sa na našej škole rozhodli v priebehu tohto mesiaca venovať intenzívnejšie primárnej prevencii, a preto sme pripravili pre žiakov nasledovné preventívne aktivity:

              • Súťaž tried o najzaujímavejší video shot na tému - “VYBER SI SMER SVOJEJ  ŽIVOTNEJ CESTY!“
              • V rámci etickej výchovy pre 1. ročník beseda - Pravda o drogách a pre 2. ročník beseda - Moje životné hodnoty.
              • Triedni učitelia pripravia spoločnú triednu akciu alebo aktivitu.
              • 19. 11. 2019 - medzitriedny turnaj v stolnom tenise pre dievčatá  a chlapcov.
              • Dotazník pre 1. ročník zameraný na dôležitosť prevencie užívania alkoholu a fajčenia.

              Mgr. Marta Števková

              Koordinátorka protidrogovej prevencie

            • Mapujeme míľniky slobodnej Európy

            • Medzinárodný eTwinningový projekt „M@pping the Milestones of Free Europe“, uskutočňujúci sa v tomto školskom roku, pochádzajúci z dielne študentov 1.B triedy Obchodnej akadémie v Leviciach a ich partnerov z rumunského Colegiul National Pedagogic „Constantin Bratescu” v Constante a českého Gymnázia Olgy Havlové v Ostrave - Porube  sa zameriava na zmapovanie míľnikov revolúcií 1989 v bývalom Československu, Rumunsku a ďalších európskych krajinách, na ich príčiny a dôsledky. Cieľom projektu je viesť študentov k tomu, aby sa dozvedeli viac o modernej histórii a získali informácie o ceste partnerských krajín k slobode v roku 1989 z prvej ruky, od partnerov projektu. Študenti diskutujú o totalite a živote svojich krajín v období pred rokom 1989, o revolúcii 1989, ktorá viedla k slobode, o výhodách a nevýhodách tohto procesu, o podobnostiach a rozdieloch na ceste k slobode v rôznych krajinách Európy a po roku 1989. Projekt mapuje súčasný stav slobody v európskych krajinách a je osobným vkladom a prínosom zapojených študentov k 30. výročiu revolúcií v roku 1989.

            • VÝSTAVA "NORMALIZOVANÉ ŽIVOTY"

            • Študenti 1B, 1.A a 4.A navštívili výstavu "Normalizované životy" v Tekovskom múzeu a dozvedeli sa ako sa žilo za socializmu. Pre tých skôr narodených to bola každodennosť, ale pre miléniovú generáciu je to ako utópia. Len z počutia vedia, čo je to spartakiáda, tuzex, chemlon, céčka, leskimo alebo mončiči, alebo kto to boli iskričky, pionieri či súdruhovia, čo sa dalo nakúpiť v zelovoci, ... Študenti 1.B triedy využijú informácie získané na výstave vo svojom eTwinningovom projekte "M@pping the Milestones of Free Europe.

              Zuzana Mészárosová

            • EURÓPSKE CERTIFIKÁTY KVALITY

            • Centrálna podporná služba eTwinning v Bruseli udelila dvom eTwinningovým projektom našej školy Európsky certifikát kvality. Projekty VET4SCAPE a @mb@ss@dors of Europe@n Democr@tic Culture. Projekty sú veľmi kvalitné oba vyhrali 1. miesto v celoslovenskej súťaži o najlepší etwinningový projekt. Projekt @mb@ss@dors of Europe@n Democr@tic Culture bol odprezentovaný jeho autorkou na Výročnej konferencii eTwinning v októbri 2019 vo francúzskom Cannes.

              Zuzana Mészárosová

            • „Nie som na predaj“ - beseda s Kpt. P. Polákom

            • 16. 10. 2019 sa žiaci IV. A, B stretli s Kpt. Petrom Polákom, ktorý im v rámci preventívneho programu celoslovenskej kampane „Nie som na predaj“ priblížil problematiku obchodovania s ľuďmi. Žiaci sa dozvedeli o najčastejších formách , ako sú napr.: nútené práce, nútený sobáš, žobranie, odoberanie orgánov, prostitúcia, nezákonné adopcie detí. Kpt. Polák upozornil na podozrivé inzeráty, formy náboru do práce, hovoril o trestnom postihu. Pri výbere pobytu alebo práce v zahraničí odporučil overiť si informácie a kontaktovať bezpecnecestovanie.iom.sk.  Žiakov zaujali aj informácie o štúdiu za kateda  a práci v policajnom zbore.PaedDr. Viera Hanuščinová

            • Ochutnávka koláčikov s dobrým úmyslom sa vydarila

            • Dňa 7.10.2019 študenti 1.B triedy našej školy uskutočnili ochutnávku koláčikov, ktoré napiekli oni sami pre svojich spolužiakov, aby tak podporili Deň boja proti hladu. Keďže ešte nefunguje školský bufet, študentom dobre padla sladká desiata. Koláčiky si kupovali za symbolickú sumu a vyzbierané peniaze 58,80 € venovali na podporu hladujúcich na Slovensku i vo svete. Hoci suma nebola závratná, určite pomôže núdznym a akcia študentov s dobrým úmyslom sa skutočne vydarila. :) Video z akcie tu

              Zuzana Mészárosová

            • Z úvahy o šťastí našej študentky Bianky Vrábovej z 2.A

            • Bianka Vrábová sa zúčastňuje celoslovenskej literárnej súťaže na tému "Čo je to šťastie, alebo úvahy o šťastí", dúfame, že sa potešíte z myšlienok, ktoré sme z jej nádhernej práce vybrali i pre Vás, naozaj stoja za to :)

              Tých sedem písmen – Š – Ť – A – S – T  –  I – E, ktoré pre každého na svete znamenajú niečo iné, tých sedem písmen, ktoré predstavujú nespočetné množstvo pocitov, emócií, momentov a zážitkov, či splnených snov a nepochybne i celoživotných snáh. Pre každého z nás niečo výnimočné. Každý človek na svete v kútiku duše túži po svojom kúsku šťastia. Otázky, čo je šťastie, či existuje, ako vlastne vyzerá, či človek môže byť šťastný, sú našimi permanentnými otázkami, či už šťastie hľadáme v hmotných hodnotách, v bohatstve, rozkoši, kráse, alebo, či sa utiekame z labyrintu materiálneho sveta do raja srdca... Kde sa tento fenomén rodí, prežíva, či ukrýva je pre mnohé generácie nielen filozofickou otázkou, ale i súčasťou každodenného životného zápasu a hľadania, osobného  citového prežívania a snaženia sa  každého človeka dosiahnuť pocit šťastia, vlastniť čo i len kúštiček z jeho zložitej mozaiky vo svojom živote. Čo i len maličký záblesk šťastia...

              Môžem napísať i tisícky strán o čarovnom pocite menom „šťastie“, ale nikdy ho nevystihnem úplne. Neviem úplne jednoznačne povedať čo to je, kde sa v nás zjavilo. Takisto nedokážem zaručiť každému šťastie. Pre každého jedného zo všetkých siedmich miliárd to znamená niečo alebo niekto iný. Nedokážeme ho vidieť a mnohí by povedali, že v takom prípade ani neexistuje. Ale jedno viem určite. Práve šťastie je ten pocit, ktorý máme, keď sa o nič nemusíme báť a vieme, že všetko je tak, ako má byť. Či už máme za sebou  zlý deň, ale sme vyrovnaní s tým, že niektoré veci jednoducho nezmeníme a podeliť sa aj s maličkosťou s ľuďmi, na ktorých nám záleží. Možno to je to pravé a nefalšované šťastie. Príde mi, že šťastie je ako perlový náhrdelník, skladajúci sa s drobných perál, ktoré sú našimi drobnými šťastíčkami. Ak dokážeme, čo i len jednou perličkou obdariť iných, rozdať svoje šťastie iným, bude nám to vrátené. Čím viac času strávime tým, že budeme obšťastňovať iných, tým viac z toho čo sme rozdali sa nám vráti, aby nás urobilo šťastnými...

              Zuzana Mészárosová

            • Ochutnávka koláčikov s dobrým úmyslom :)

            • Milí študenti OA,

              Študenti 1.B triedy našej školy si pre Vás pripravili milé prekvapenie na pondelok - drobný stánok s domácimi koláčikmi pre Vás za symbolickú sumu, ktorou podporíte hladujúcich u nás i vo svete. Vyzbierané peniažky budú odovzdané do zbierky pre hladujúcich :) Tešíme sa, že navštívite náš stánok a osladíte si inak celkom obyčajný pondelok 7.10. 

              Študenti 1.B triedy

            • POZVÁNKA NA RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE

            • Vážení rodičia,

              pozývame Vás na triedne schôdze Rodičovského združenia, ktoré sa uskutočnia v pondelok 7.10.2019 o 16:00 v jednotlivých triedach. Rodičovská rada zasadne o 17.00 vo videoučebni. Tešíme sa na stretnutie s Vami.

              Mgr. Beáta Kováčová, riaditeľka OA Levice

            • Svetový deň mlieka na OA

            • Svetový deň mlieka v školách – 25. September - je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu, a ešte k tomu i dobre chutia. O tom sa mohli presvedčiť i študenti 1.B našej školy, ktorí si pochutili na miláčikoch a mliečnych pudingoch, ktoré im sponzorsky zabezpečila levická firma Levmilk Levické mliekárne, a.s. Popri chutnej desiate tento krát zloženej z čisto mliečnych výrobkov si študenti ozrejmili význam mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravie človeka. ĎAKUJEME LEVMILK! J

              Zuzana Mészárosová

            • EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV NA OA

            • V dňoch 25. a 26. septembra sa na našej škole uskutoční Európsky deň jazykov. Na hodinách cudzích jazykov si študenti pripomenú potrebu učiť sa cudzie jazyky, hodiny budú plné zábavných hier, kvízov, Kahoot či iné zaujímavé aktivity im spríjemnia čas strávený na angličtine, ruštine a nemčine. Nech sa páči film z EDJ ´19 TU

              Zuzana Mészárosová

            • Nový školský rok - nový eTwinningový projekt

            • eTwinningový projekt "M@pping the Milestones of Free Europe" z dielne študentov 1.B naej školy a stredných škôl z Rumunskej Constanty a českej Ostravy sa zameriava na zmapovanie míľnikov revolúcií 1989 v bývalom Československu, Rumunsku, Nemecku, Poľsku a v ďalších európskych krajinách v Európe, ich príčiny a dôsledky. Cieľom projektu je viesť mladú generáciu k tomu, aby sa dozvedela viac o modernej histórii a získala informácie o ceste partnerských krajín k slobode v roku 1989 z prvej ruky, od partnerov projektu. Študenti budú diskutovať o výhodách a nevýhodách tohto procesu a tiež o podobnostiach a rozdieloch na ceste k slobode v rôznych krajinách Európy a po roku 1989. Bude tiež mapovať súčasný stav slobody a demokracie v európskych krajinách. Projekt bude osobným prínosom zapojených študentov do 30. výročia demokratických  revolúcií v roku 1989.

              Zuzana Mészárosová

            • Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia s preživšími holokaust a prezidentkou SR

            • Päť desiatok študentov 1.ročníka našej školy sa dňa 9.8.2019 zúčastnilo na Stretnutí generácií s dvomi desiatkami prezivsich holokaust v Muzeu holokaustu v Seredi za ucasti pani prezidentky Zuzana Caputovej. Toto stretnutie sa uskutočnilo pri príležittosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname v deň prijatia tzv Židovského kódexu na Slovensku. Naša skupina sa zúčastnila debaty s profesorom Traubnerom, ktorý prežil holokaust. mali by sme sa učiť o holokauste nielen preto, že je to v osnovách, ale aj preto že chceme, dlžíme to tisíckam obetí holokaustu... 

              Zuzana Mészárosová

            • Interný vnútorný predpis ŠI

            • Interný vnútorný predpis o termíne a spôsobe úhrady poplatku za ubytovanie v Školskom internáte pri Obchodnej akadémii Levice na Ul. Zd. Nejedlého 73, Levice. Viac informácií nájdete v záložke O škole/Pravidlá/Interný predpis ŠI

          • Štátna skúška z administratívy a korešpondencie na počítači

          • Dňa 30. apríla 2018 sa na našej škole vykoná Štátna záverečná skúška z písania na PC a korešpondencie, ktorú naša škola organizuje v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave.

             Štátna skúška pozostáva z 2 častí:

            • z 10-minútového odpisu predloženého súvislého textu v textovom procesore MS Word s možnosťou korektúry (je potrebné písať rýchlosťou najmenej 200 čistých úderov za minútu s minimálnou presnosťou odpisu 99,50 %)
            • z vyhotovenia písomnosti a tabuľky,  v časovom limite 60 minút

            Prihlásiť sa môžu aj absolventi našej školy. Poplatok za vykonanie štátnej skúšky je 20, - eur za účastníka.  Záujemcovia sa môžu prihlásiť do konca marca u Mgr. J. Kišovej.

            Ing. Emília Mosnáková