Študenti Obchodnej akadémie v Leviciach si pripravili slávnostné podujatie pre svojich spolužiakov pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetiam holokaustu. Svoj slávnostný program uskutočnili v spolupráci s UNIS vo Viedni a Tekovským múzeom v Leviciach v koncertnej sále tohto múzea, a tak si pripomenuli tragické udalosti holokaustu a zároveň uctili pamiatku všetkých jeho obetí. 27. januára totiž uplynulo 75 rokov od oslobodenia komplexu nacistických koncentračných táborov Oswiencim-Brzezinka Červenou armádou. Zmyslom tohoto podujatia však nebolo len sprítomniť historickú udalosť, ale tiež upriamiť pozornosť na jej príčiny a dôsledky. Práve pochopenie príčin a dôsledkov je prehĺbenie vzdelania, ktoré umožňuje vyvarovať sa ďalších takýchto nepredstaviteľných zlyhaní v budúcnosti.
Na stretnutí sa študenti dozvedeli viac o holokauste, ako im poskytujú bežné hodiny dejepisu. Bola im priblížená história Koncentračného tábora Osvienčim a premietnutý dokumentárny film o tomto mieste, v ktorom boli páchané zverstvá na nevinných obetiach počas holokaustu.
Hlavným zameraním tohtoročného programu boli príbehy detského holokaustu, v ktorom zahynulo neuveriteľných 1,5 milióna detských obetí. V dramatizácii študenti priblížili príbehy štyroch židovských detí Anny Frankovej, Pavla Friedmanna, Petra Ginza a Pavla Kučeru. Na záver si všetci zúčastnení mohli prezrieť výstavu plagátov „Motýlí projekt“, ktorú zapožičal UNIS – Informačné centrum OSN vo Viedni. Táto výstava má trvalý domov v múzeu Holokaustu v Houstone a obsahuje 1,5 milióna umeleckých diel motýľov zozbieraných počas 20 rokov histórie projektu. Umelecké diela, ktoré vytvorili školáci na šiestich kontinentoch prostredníctvom učebných osnov a programov, pripomínajú 1,5 milióna židovských detí, ktoré zomreli počas holokaustu.
Projekt „Motýľ“ bol inšpirovaný básňou napísanou v júni 1942 21-ročným Čechom Pavlom Friedmannom počas jeho pobytu ako väzňa v nacistickom koncentračnom tábore v Terezíne. V roku 1945 osloboditelia objavili tenký, napísaný verš. Básnik bol vtedy preč; Friedman bol poslaný do Osvienčimu, kde zomrel v septembri 1944. Posolstvo básne „Motýľ“ poskytlo symbol, ktorý v minulosti i dnes predstavuje odolnosť ľudského ducha a silu nádeje na prekonanie nenávisti.
Ako povedal jeden z protagonistov tohto podujatia Adrián Németh vo svojom príhovore „ak chceme zabrániť nočnej more holokaustu, aby sa už nikdy neopakovala, je našou povinnosťou dnes, i do budúcnosti, aby sme sa učili o holokauste, pretože nás učí o predsudkoch a ich následkoch. Mali by sme sa učiť o holokauste, pretože chceme, nie preto, že musíme. Mali by sme sa učiť o holokauste, pretože niet pochýb o tom, že by sa mohol zopakovať znovu. Mali by sme sa učiť o holokauste, aby sme mu dokázali zabrániť v budúcnosti. Mali by sme sa učiť o holokauste a byť vďační za to, čo máme. Dlhujeme to nevinným ľuďom ktorí zomreli, ľuďom umučeným v koncentračných táboroch.“ Videofilm:tu. Tweet OSN Vienna: TU
Zuzana Mészárosová