Naša škola sa dňa 23.4.2025 stala miestom medzinárodného stretu kultúr, vedomostí a priateľstiev. Školu navštívilo osem študentov zo strednej školy v meste Loulé v Portugalsku. Ich návšteva bola súčasťou vzdelávacieho výmenného programu Erasmus+, v rámci ktorého sa spolu so slovenskými študentmi zúčastnili troch zaujímavých a prínosných workshopov.
Prvý workshop: Slovensko a Portugalsko v Európskej únii
Úvodný workshop bol zameraný na tému Európskej únie a úlohu členských štátov v nej, pričom osobitná pozornosť bola venovaná Slovensku a Portugalsku. Študenti diskutovali o prínosoch členstva v EÚ, výzvach, ktoré s tým súvisia, a oboznámili sa s iniciatívou EPAS (Európska škola ambasádorov Európskeho parlamentu). Cieľom aktivity bolo zvýšiť povedomie mladých ľudí o ich európskej identite a možnostiach, ktoré im EÚ ponúka , čo bolo podporené kolaboráciou prostredníctvom kolaboratívnych nástrojov Web 2.0. Aktivity možno nájsť v tomto padlete: https://padlet.com/womensambassadors/slovak-and-portugal-student-workshop-i2e9ulaqr2xp9vlj
Druhý workshop: Kreativita v podnikaní
Druhý workshop priniesol praktické aktivity zamerané na podnikanie. Študenti mali za úlohu vytvoriť vlastný návrh kreatívnej hračky a spracovať k nej marketingový plán. V rámci skupinovej práce vznikli originálne a inovatívne nápady, ktoré mladí tvorcovia následne predstavili ostatným. Tento workshop rozvíjal nielen podnikateľské myslenie, ale aj tímovú spoluprácu, prezentačné zručnosti a schopnosť kritického myslenia.
Tretí workshop: Programovanie a kultúrna výmena
Záverečný workshop bol venovaný základom programovania a zároveň slúžil ako platforma pre prezentáciu krajín zúčastnených študentov. Účastníci mali možnosť vyskúšať si jednoduché kódovanie a zároveň predstaviť svoju krajinu prostredníctvom prezentácií. Táto aktivita výrazne prispela k medzi-kultúrnej výmene, tolerancii a lepšiemu pochopeniu rozdielov i podobností medzi Slovenskom a Portugalskom.
Návšteva portugalských študentov bola obohacujúcou skúsenosťou pre všetkých zúčastnených. Tieto aktivity medzi školami ukázali, že jazykové a kultúrne rozdiely nie sú prekážkou, ale naopak, sú inšpiráciou k rastu, učeniu a budovaniu priateľstiev. Veríme, že takéto aktivity budú pokračovať a prinesú ďalšie príležitosti pre medzinárodnú spoluprácu a vzdelávanie.
Zuzana Mészárosová, Mária Hauliková, Stanislav Považan a Jozef Korec