Dňa 25. novembra 2014 sa študenti druhého ročníka zúčastnili prednášky k výstave o Anne Frankovej. Výstava bola inštalovaná v priestoroch Gymnázia sv. Vincenta de Paul v Leviciach a sprievodné slovo mali študenti tunajšieho gymnázia. Študenti teda samostatne sprevádzali svojich spolužiakov po výstave a zapájali ich do rôznych aktivít pedagogického a zážitkového charakteru.
Projekt – putovná výstava „Anna Franková – Odkaz dejín dnešku" je spoločným vzdelávacím projektom holandskej nadácie Anna Frank House v Amsterdame, Nadácie Milana Šimečku v Bratislave a Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré zabezpečuje prevoz a inštaláciu výstavných panelov po Slovensku. Projekt je zastrešený nemeckou vládou v Berlíne a finančne je dotovaný organizáciami Anna Frank Centrum, Berlin a Anna Frank House, Amsterdam.
Výstava bola po prvýkrát sprístupnená v rakúskej Viedni v roku 1996 a odvtedy bola inštalovaná v nasledujúcich krajinách: Dánsko, Poľsko, nemecko – holandská hranica, Bolívia, USA.
Cieľom putovnej výstavy na slovenských stredných školách je priblíženie životného osudu mladého dievčaťa - Anny Frankovej, ako reprezentantky 6 miliónov zavraždených Židov v nemeckých vyhladzovacích táboroch počas 2. svetovej vojny. Zároveň ide o uctenie si pamiatky obetí nacizmu i slovenského vojnového štátu, sprostredkovanie historických poznatkov a v neposlednom rade aj o poukázanie na problematiku porušovania základných ľudských práv. Výstava taktiež ponúka mnohé podnety na zamyslenie a nabáda k tomu, aby sa mladí ľudia zaoberali takými hodnotami, akými sú tolerancia, znášanlivosť, demokracia...Je možné ju využiť v rámci vyučovania rôznych predmetov (dejepis, náuka o spoločnosti, etika...). Okrem bohatého obrazového materiálu výstava sprostredkúva aj osobné svedectvá tých ,čo zažili na vlastnej koži a prežili holokaust.
Mgr. Považan, Mgr. Turčan