Novinky
Usmernenie pre žiakov k dištančnej forme vzdelávania počas prerušenia vyučovania z 12.10.2020
Opatrenia k priebehu vyučovania od 12.10.2020
Oznam pre žiakov a zákonných zástupcov.
Na základe rozhodnutia ministra školstva vám oznamujeme, že odo dňa 12.10.2020 sa prechádza na online výučbu, ktorá bude týmto spôsobom prebiehať až do odvolania.
Bližšie informácie o podmienkach výučby a klasifikácii, vám budú poskytnuté triednym učiteľom formou správy cez Edupage, už čoskoro.
Mgr. Beáta Kováčová, riaditeľka školy
Pozvánka na triedne schôdze RZ
Vážení rodičia,
pozývame Vás na ONLINE triedne schôdze Rodičovského združenia, ktoré sa uskutočnia v pondelok 5.10.2020 o 16:00 hod (link na zoom meeting bude zaslaný rodičom triednym učiteľom prostredníctvom správyna edupage). prostredníctvom ZOOM-u pre jednotlivé triedy. Členovia Rodičovskej rady budú mať následne ZOOM stretnutie o 17.00 hod. Tešíme sa na online stretnutie s Vami.
Mgr. Beáta Kováčová, riaditeľka OA Levice
26. september - Európsky deň jazykov
Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov si žiaci I.A v piatok 25. 09. 2020 zasúťažili a overili, ako rýchlo si vedia osvojiť vetu „HOVOR SO MNOU“ v 15 jazykoch. Odmenou im bola pesnička Katjuša a rozprávka o Máše a medveďovi. V Európe sa používa viac než 200 pôvodných európskych jazykov. Vo svete sa hovorí najviac po čínsky a španielsky. Čínština a arabský jazyk patria k najťažším jazykom. Veríme, že naši študenti si dobre osvoja anglický, nemecký a ruský jazyk a využijú príležitosti, aby spoznávali krajiny, kde sa týmito jazykmi môžu dohovoriť. PaedDr. Viera Hanuščinová
75. výročie OSN a Obchodná akadémia
75. výročie založenia Organizácie spojených národov (OSN) a ratifikácie Charty OSN študenti našej školy oslávia množstvom aktivít, pri ktorých hlbšie pochopia význam a prínos tejto svetovej organizácie. Študenti 2.B už poslali Generálnemu tajomníkovi OSN Antoniovi Guterresovi svoje odkazy, ako si oni predstavujú formovanie našej budúcnosti v rámci online aktivity #UN75. Študentka 3.A - Bianka Vrábová sa zúčastnila celoslovenskej esejistickej súťaže organizovanej Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky súťaž, v ktorej sa zamýšľala nad aktuálnymi globálnymi výzvami a odpovedala na otázky – kam súčasný svet smeruje, kam by chcela, aby smeroval a čo môže spraviť pre to, aby medzi týmito dvoma víziami nevznikla priepasť.
V súčasnosti majú študenti možnosť dozvedieť sa viac o histórii OSN a vzťahu tejto organizácie so Slovenskom v krásnej výstave usporiadananej pre študentov na hornej chodbe. V blízkej budúcnosti budeme mať výstavu o Cieľoch udržateľného rozvoja z dielne OSN a online debatu na tému OSN v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a omnoho viac... 75 rokov založenia takejto organizácie si totiž zaslúži pozornosť našich študentov, ktorým na budúcnosti nášho sveta záleží...
Zuzana Mészárosová
Študentky 2.B reprezentovali našu školu na JA MLADÝ LÍDER 2020
Študentky 2. B - Ema Skačanová a Darina Hanková sa zúčastnili na študentskej konferencii JA MLADÝ LÍDER 2020, kde dostali možnosť rozvíjať svoje podnikateľské, ekonomické a finančné zručnosti.
Motivujúci Európsky deň jazykov na našej škole
- 3
Dnes si študenti 1. a 2. ročníka pripomenuli Európsky deň jazykov. Na hodinách anglického jazyka si hovorili o tom prečo je potrebné učiť sa cudzie jazyky a aký prínos pre nich má ovládanie týchto jazykov. Hodiny boli plné zábavných hier, kvízov, Kahoot či iné zaujímavé aktivity im spríjemnili čas strávený na angličtine. Nech sa páči foto galéria z EDJ na našej škole :)
Zuzana Mészárosová
Študenti našej školy úspešní v regionálnom kole súťaže Mladý Európan
- 3
Dňa 24.9.2020 sa uskutočnilo regionálne kolo vedomostnej súťaže Mladý Európan, ktoré vyhlásilo Zastúpenie Európskej komisie a regionálne informačné centrá Europe Direct. Tento rok je to už pätnásty ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. „Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie participatívneho občianstva Európskej únie medzi študentmi stredných škôl na Slovensku. Nosnou témou sú všeobecné znalosti o histórii, geografii, osobnostiach a najvýznamnejších pamätihodnostiach EÚ. Tohtoročnými hlavnými oblasťami sú priority Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej, najmä Európska zelená dohoda, ale aj Európsky parlament a Rada Európskej únie.Taktiež krajiny predsedajúce Rade Európskej únie v roku 2020, konkrétne Chorvátsko a Nemecko."
Naši študenti z 3.A triedy Bianka Vrábová, Martin Molnár a Alexandra Császarová obsadili 3. miesto v tejto regiónálnej súťaži. Gratulujeme :)
Zuzana Mészárosová
Európsky týždeň mobility
Európsky týždeň mobility prebieha od 16. do 22. septembra v celej Európe a umožňuje nám vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu. Aj študenti II.B si predsavzali, že podporia túto skvelú akciu a používajú v tieto dni „pešibus“ a bicykle viac ako obvykle. Víkendové výlety výlučne pešo a na bicykli dokumentujú i tieto fotografie druhákov :) Skvelé a inšpiratívne!
Zuzana Mészárosová
OZNAM PRE ŽIAKOV A ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV ŽIAKOV OBCHODNEJ AKADÉMIE LEVICE
Riaditeľka školy oznamuje, že udeľuje riaditeľské voľno
v dňoch 16.09.2020-17.09.2020
na základe odporúčania RÚVZ Levice z dôvodu podozrenia COVIDu-19.
Študenti si pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia
Deviaty septembrový deň si pripomíname obete holokaustu a rasovo motivovaného násilia. Tento pamätný deň je smutnou spomienkou na prijatie Židovského kódexu vládou slovenského štátu 9. septembra 1941. Legislatívna norma v rozsahu 270 paragrafov sumarizovala dovtedy prijaté protižidovské nariadenia. Židovskí občania boli vystavení prenasledovaniu, diskriminácii a deportáciám do koncentračných táborov. Väčšina z nich sa už nevrátila.
Študenti 1. ročníka našej školy si pripomenuli tento pamätný deň dvoma workshopmi, na ktorých si pripomenuli udalosti z 9. septembra 1941, dôsledkom čoho zahynulo viac ako 70 tisíc slovenských židov. Je potrebné vzdelávať mladú generáciu o holokauste, aby sa niečo podobné už nikdy nezopakovalo...
Dr. Zuzana Mészárosová
Usmernenia pri otváraní školského roku - Covid-19
Usmernenia pri otváraní školského roku vzhľadom na Covid-19.
ERASMUS+ CAFÉ POČAS ERASMUS DAYS
Hoci sa ešte nezačal školský rok, pre našich študentov pripravujeme zaujímavý event 15.10. 2020 v rámci Erasmus Days 2020 - Erasmus+ kaviareň, máte sa na čo tešiť :) #erasmusdays
Zuzana Mészárosová
Informácia o voľnom pracovnom mieste
Študenti 1.B sa zapojili do kampane OSN a celosvetovej diskusie o úlohe medzinárodnej spolupráce pri vytváraní budúcnosti
Organizácia spojených národov si tento rok pripomína 75. výročie svojho vzniku a intenzívne sa zameriava na kampaň k tejto téme a spustila globálny prieskum názorov na to, aký svet chceme na Zemi vytvoriť do budúcnosti. Jej hlavným cieľom je nájsť odpoveď na 3 základné otázky:
- Akú budúcnosť chceme vybudovať?
- Sme na ceste k nej?
- Ak, nie, čo je ešte potrebné urobiť?)
Študenti 2.B Obchodnej akadémie v Leviciach sa zapojili do tejto kamane OSN vyplnením dotazníka, vyjadrili a poslali svoje názory Generálnemu tajomníkovi OSN A. Guterresovi ako spoločne formovať a vylepšiť tento svet. I keď nie sú dospelí, či odborníci v oblasti globálnych aspektov sveta, vedia presne akú budúcnosť chcú mať a akú budúcnosť by dopriali celému svetu. I ich názory tak prispejú k plejáde názorov ľudí z celého sveta, ktoré sú smerované do OSN. Študenti sa taktiež zapoja do debaty na túto tému v sociálnych sieťach. I napriek tomu, že študenti tejto školy sú v súčasnosti doma, budúcnosť našej planéty im nie je ľahostajná, veď lekcia, života, ktorú práve zažívame, nikoho z nich nenecháva ľahostajným...
Zuzana Mészárosová
Plodná online debata s europoslancom Robertom Hajšelom
I keď sa školský rok nezadržateľne blíži ku svojmu koncu, študenti 1.B a Krúžku ĽP absolvovali online debatu a europoslancom Robertom Hajšelom. Diskusia bola veľmi živá a podnetná a študenti si rozšírili svoje obzory o fungovaní súčasnej EÚ, hlavne sa zaujímali o to, ako sa EÚ vysporadúva s pandémiou COVID-19.
Pán Hajšel podrobne informoval študentov, ako si Európsky parlament plní svoje úlohy v týchto mimoriadnych časoch, hovoril o podpore jednotlivých členských štátov v čase pandémie koronvírusu a o tom, ako Európska komisia koordinuje spoločnú európsku reakciu na pandémiu COVID-19 - Plán obnovy pre Európu a aké konkrétne nástroje ponúka na naštartovanie ekonomiky. V diskusii zodpovedal študentom na všetky ich zvedavé otázky, priblížil prácu poslanca v Európskom parlamente, vo výboroch a delegáciách EP. Venoval sa i poslednému zasadnutiu EP v Bruseli.
Podľa slov študenta 1.B triedy Adriána Németha bola online debata s pánom Hajšelom veľmi zaujímavá a podnetná a študenti sa tešia, že sa dozvedeli mnoho nových informácií o dôležitých rozhodnutiach EP priamo z „prvej ruky“ od pána europoslanca.
Ďalšia časť spoločnej debaty bola zameraná na mládež a jej budúcnosť v EÚ. Pán poslanec poukázal na potrebu podpory mladých ľudí v potrebe vzdelávať sa a cestovať, k čomu prispievajú rôzne programy a projekty EÚ, hovoril o kľúčových úlohách EÚ v mládežníckej politike. Stretnutie s europoslancom Robertom Hajšelom bolo skvelou príležitosťou spojiť sa s poslancom EP a hlbšie preniknúť do podstaty jeho práce a práce súčasného Európskeho parlamentu, vidieť spoločné európske záležitosti priamo očami europoslanca, ktorý autenticky informoval o jednotlivých témach a študenti si veľmi vážia jeho otvorené názory na riešenie aktuálnych problémov v EÚ.
Zuzana Mészárosová
Naša študentka v celoslovenskej esejistickej súťaži
Bianka Vrábová, študentka 2.A triedy sa zapojila do 4. ročníka celoslovenskej esejistickej súťaže pre stredoškolákov Moja Európa poriadanej Filozofickou fakultou Katolíckej univerzity v Ružomberku. Téma tohtoročnej súťaže je: Čo by som chcel, aby sa v Európe zmenilo po koronakríze? Bianka prispela svojou esejou "Keby som tak mohla zmeniť Európu". Tu je kúsok záveru z Biankinej eseje: ...."Berúc všetko do úvahy, v tomto momente nie je možné presne povedať, ako konkrétne bude Európa či celý svet vyzerať alebo aké konečné zmeny nastanú o pár mesiacov či rokov, keď sa zotavíme a postavíme na nohy po tejto kríze. Bohužiaľ nevieme priniesť obnovu a pozitívne zmeny nášho ekonomického, a spoločenského života iba šibnutím čarovného prútika. Nevieme presne, aký priebeh obnovy nás čaká a ako sa jednotlivé krajiny adaptujú na revitalizačné plány, ktoré majú v ponuke jednotlivé vlády krajín. Nemôžeme ani s istotou povedať, že nás nečaká druhá vlna pandémie. Ale môžem sa ja samotná, ako aj každý jeden z nás podieľať na tom, aby bola naša vlať a tiež Európa v lepšej, modernejšej a flexibilnejšej kondícii a v budúcnosti dokázala lepšie odolávať krízam a ťažkým časom, akým čelíme aj v priebehu týchto mesiacov. Ako mladá študentka chcem zostať informovaná a aktívna, a môžem túto informovanosť a aktivitu posúvať ďalej. Pretože panika, či nedostatočná znalosť, či dokonca rozmanité konšpirácie rozhodne nepomáhajú v krízových situáciách, ako je práve aj táto. To, kam povedie zmena po koronakríze je len a len na nás a na našej snahe o lepší zajtrajšok. Pretože budúcnosť, ktorá je plná zmien je len v našich rukách. Pretože zmeny, ktoré nastanú môžu byť v konečnom dôsledku pozitívne, ale aj negatívne. Máme však niekoľko ponúk práve na pozitívne zmeny Európy, len tieto možnosti a príležitosti treba správne využiť. A to je už len na nás..."
Zuzana Mészárosová
Projekt ocenený Národným certifikátom kvality
eTwinningový projekt "M@pping the Milestones of Free Europe", na ktorom počas celého školského roka 2019/2020 pracovali študenti 1.B triedy bol ocenený Národným certifikátom kvality za jeho kvalitu, aktuálnosť a tvorivosť. Vďaka patrí študentom tejto triedy a ich partnerom z Rumunska a ČR.
Zuzana Mészárosová
Oznam o ukončení prijímacieho konania pre školský rok 2020/2021
Projekt "M@pping the Milestones of Free Europe" aktívny i počas pandémie
Aj napriek pandémii COVID-19 a skutočnosti, že žiaci už tretí mesiac nie sú v školách, študenti 1.B pracujúci v projekte eTwinning pokračujú vo svojej projektovej práci na svojom celoročnom projekte "M@pping the Milestones of Free Europe". Spolu so svojimi partnermi z rumunskej National Pedagogic College Constantin Bratescu v Constante a českého Gymnázia Olgy Havlovej v Ostrave aktívne a intenzívne pracujú z domu na zadaniach projektu, ktorý je venovaný 30-temu výročiu demokratických revolúcií, ktoré prebehli v Európe v roku 1989, spolupracujú v medzinárodných pracovných skupinách. Momentálne sa zameriavajú na problematiku vzťahu demokracie a kritického myslenia a na túto tému vedú debaty vo fórach Twinspacu, ale i iných externých virutálnych priestoroch vhodných na diskusiu (viď tu). Spoločne vyhodnocujú prácu svojho celoročného projektu a jeho prínos pre nich, mladých ľudí, ktorí nezažili totalitu a práve prostredníctvom tohto projektu sa dozvedeli mnoho o historických skutočnostiach, ktoré viedli k demokratickým revolúciám v roku 1989 v Európe, ich priebehu a následkoch na súčasný život. Na konci mája uskutočnili vzájomnú videokonferenciu, kde bilancovali svoju prácu na projekte. Skutočnosť, že eTwinning je projekt, ktorý funguje vo virtuálnom pracovnom prostredí eTwinning, umožnuje študentom napredovať i v bežnom vyučovaní prostredníctvom vnútrošolského projektu „Učíme s@ s eTwinning“, určeného na vyučovanie predmetov školskej výuky.
Práca na projekte akým je "M@pping the Milestones of Free Europe" má význam pri formovaní študentov, ich postojov k základným ľudským hodnotám, vlastnej histórii, demokracii a vedie ich k lepšiemu pochopeniu histórie, umožňuje im získavať vedomosti a informácie o situácii v partnerských krajinách z prvej ruky a omnoho viac - byť hrdými na svoju históriu a hodnoty, ktoré v našej krajine a Európe vyznávame.
Zuzana Mészárosová
Štátna skúška z administratívy a korešpondencie na počítači
Dňa 30. apríla 2018 sa na našej škole vykoná Štátna záverečná skúška z písania na PC a korešpondencie, ktorú naša škola organizuje v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave.
Štátna skúška pozostáva z 2 častí:
- z 10-minútového odpisu predloženého súvislého textu v textovom procesore MS Word s možnosťou korektúry (je potrebné písať rýchlosťou najmenej 200 čistých úderov za minútu s minimálnou presnosťou odpisu 99,50 %)
- z vyhotovenia písomnosti a tabuľky, v časovom limite 60 minút
Prihlásiť sa môžu aj absolventi našej školy. Poplatok za vykonanie štátnej skúšky je 20, - eur za účastníka. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do konca marca u Mgr. J. Kišovej.
Ing. Emília Mosnáková