Nezisková organizácia Indícia v spolupráci s Nadáciou Orange zorganizovali projekt pod názvom „Týždeň projektov o bezpečnosti na internete“, do ktorého sa zapojila aj naša škola prostredníctvom II.A triedy, ktorá vytvorila dva pracovné tímy. Jeden pod vedením Mgr. Lýdie Cziriovej a druhý pod vedením Mgr. Stanislava Považana. Projekt bol realizovaný v dňoch 22. - 26. 10. a 6., 8. 11. 2012.
Tím „1“si zvolil tému s názvom „Aktívni seniori na internete“. Cieľom tohto tímu bolo vytvoriť virtuálne prostredie pre seniorov, ktorí chcú ísť s dobou a ich starnutie nie je prekážkou. Formou web stránky http://aktivniseniori.webnode.sk chcú študenti podať pomocnú ruku seniorom, ktorí sú často dezorientovaní v modernej technikou preplnenej dobe a ukázať im ako využívať internet bezpečne. Vytvorili pre nich lekcie, ktoré by mohli inšpirovať a pomáhať pri bežných situáciách, ktoré ich stretávajú na internete, napríklad internetbanking, tvorba silného hesla, online nakupovanie, sťahovanie obrázkov, registrácia na sociálnej sieti, Messengery a iné. Tieto lekcie študenti vytvárali v programovacom jazyku SCRATCH, ktorý je vhodný na výsledné zverejnenie na internete. Preto sú tieto lekcie online k dispozícií na stránke. Okrem lekcií študenti vytvorili aj krátky textový doprovod základných pojmov ako je Instant Messaging, Webmail, e-mailové prílohy, spam a iné. Na stránke je aj miesto pre diskusiu, kde môžu seniori položiť otázku alebo vyjadriť svoj problém pri práci na internete. Študenti reagujú a pomáhajú tejto komunite seniorov veľmi ochotne a nadšene.
Okrem týchto aktivít študenti samostatne vytvorili otázky do ankety, ktorú realizovali v centre mesta Levice a následne odpovede spracovali do grafov v MS Excel. V kooperácii so študentmi štvrtého ročníka sme získali a uverejnili eseje v anglickom jazyku na tému „Internet – priateľ alebo nepriateľ“. V ďalších záložkách je zoznam študentov, koordinátora projektu, ich zaradenie do funkcie v rámci projektu a kontakty.
Celý projektový týždeň bol obrovskou inšpiráciou a výzvou pre študentov, ktorí k svojim funkciám pristupovali skutočne zodpovedne. Ako sami zhodnotili, bol to týždeň, počas ktorého sa učili pracovať tímovo, učili sa plánovať si úlohy, kontrolovali medzivýsledky a pomocou modernej techniky a internetu pomohli seniorom ľahko a bezpečne používať internet.

Tím „2“ si zvolil tému pod názvom „Správame sa na Internete bezpečne?“ Cieľom bolo zistiť ako ľudia v okolí ale aj žiaci v škole pristupujú k ochrane svojich údajov, či prezrádzajú svoju identitu, či si uvedomujú rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom a v konečnom dôsledku, aké hrozby na nich číhajú, ak sa nebudú správať na Internete bezpečne.
Na realizáciu projektu nám boli školou vytvorené podmienky so špeciálne upraveným rozvrhom pre danú triedu, aby sme sa mohli plne venovať aktivitám, ktoré sme si určili v prípravnej fáze. Počas prvého dňa sme sa rozdelili do menších tímov a zadelili si úlohy, kto je za ktorú časť zodpovedný. V rámci prvého dňa bola žiakom odprezentovaná prezentácia s tematikou Bezpečnosť na Internete, aké hrozby a riziká na nás číhajú, ktorá bola akousi motiváciou k realizovaniu zadaných úloh. Počas nasledujúcich dní si žiaci pripravovali prezentácie na tému: Bezpečné on-line nakupovanie, Internet banking, Hazard na Internete, Netiketa, Antivírusové programy. Zároveň bol do terénu vyslaný tím, čo mal na starosti anketu týkajúcu sa internetovej bezpečnosti a ako sa ľudia správajú v tomto prostredí. Všetko dokumentovali pomocou digitálneho fotoaparátu a videokamery a natočené zábery boli použité vo výstupovom materiály – videofilme. Žiaci, čo zostali v triede vypracovali nástenku so základnými pravidlami pre správanie sa na Internete, pri nakupovaní a pri Internet bankingu. Jeden tím mal na starosti vypracovať informačnú brožúru, ktorá bola ponúknutá seniorom v rámci počítačového kurzu, ktorý absolvovali na našej škole.
Poslednou z vyčlenených úloh bolo vytvorenie, krátkych videonahrávok ako to môže dopadnúť, ak sa na Internete nebudeme správať bezpečne. Žiaci sa tejto aktivity zhostili so záujmom a pristupovali k nej ako keby točili celovečerný film.
V posledný deň projektu sme zhodnotili, čo nám celý týždeň dal, kam sme sa v tejto problematike posunuli a overili sme si skutočnosť, či sa naozaj na Internete správame bezpečne, a ak to tak nebolo, tak od tejto chvíle si budeme určite dávať väčší pozor. A ako sa hovorí: Dôveruj, ale preveruj.