Naši študenti spolu s projektovými partnermi z Rakúska, Portugalska, Rumunska, Českej republiky, Slovinska a Bulharska spolupracovali na spoločných aktivitách s cieľom zlepšiť úroveň a kvalitu odbornej a jazykovej výučby obchodnej angličtiny, ako i podpory medzikultúrnej kompetencie a ich schopnosti spolupracovať v medzinárodnom tíme. "Strategické partnerstvá“ umožňujú zlepšiť kvalitu ekonomického vzdelávania všetkým zúčastneným školám. „Vocational Educational Training for Skills, Competence and The Practice for the Economy" sa totiž vzťahuje na odborné vzdelávanie v oblasti zručností, kompetencií a praxe v hospodárstve.
V rámci jazykovej výučby obchodnej angličtiny sa zamerali na tému "Ľudské zdroje". Všetci študenti absolvovali jazykovú prípravu v medzinárodných skupinách, ktoré pripravili učitelia z Českej republiky, Slovenska, Rumunska a Bulharska. V rámci simulácií ústnej skúšky z obchodnej angličtiny diskutovali s ďalšími učiteľmi angličtiny o tom, ako sa pripraviť na pracovný pohovor a byť úspešný.
Druhý pilier projektu predstavuje spolupráca Junior Achievement firiem siedmych zúčastnených škôl. Ústrednou témou bola prezentácia príslušných národných JA firiem, ich spôsob práce a ich úspechy. Kľúčovou aktivitou tohto piliera bol medzinárodný veľtrh JA firiem, kde boli produkty študentských firiem ponúkané a predávané účastníkom z iných krajín, ako aj študentom a učiteľom hosťujúcej Obchodnej akadémie v Českých Budějoviciach. Veľtrh bol úspešný a takmer všetky produkty a tovary boli predané. Na záver študenti predstavili situáciu na trhu práce v ich domovskej krajine a porovnali ju v rámci európskeho trhu práce.
JA firma Different našej školy, bola skutočnou inšpiráciou pre ostatné zúčastnené JA firmy, pretože funguje na vysokej profesionálnej úrovni. Ich inovatívny produkt - relaxačné ponožky mal veľký úspech na veľtrhu a v súčasnosti je množstvo spokojných zákazníkov v jednotlivých krajinách, ktorí si tieto ponožky zakúpili a používajú ich. Firma Different svoj záujem o medzinárodnú spoluprácu s JA firmami z partnerských krajín projektu prejavila aj svojou registráciou na medzinárodnej platforme Enterprise without Borders.
Podľa slov pp. Márie Haulíkovej je účasť na medzinárodnom projekte VET4SCAPE skvelou príležitosťou vidieť ako funguje ekonomické vzdelávanie v Európe a možnosťou porovnať úroveň tohto vzdelávania v rámci zúčastnených projektových krajín. „Dlhoročné a bohaté skúsenosti s fungovaním JA firiem na našej škole nám umožnili, že sme boli inšpiráciou pre ostatných, obzvlášť pre školy, ktoré len teraz začali s JA firmami.“
Medzikultúrny aspekt bol na vzdelávacom stretnutí venovaný Vianociam. Na workshope sa študenti navzájom informovali o vianočných tradíciách, zvykoch, jedlách. V medzinárodných tímoch sa navzájom učili, súťažili a spievali Vianočné koledy. Na záver navštívili vianočné trhy v meste a Kostol Svätej rodiny, kde im bola priblížená problematika Adventu a vianočná služba s vianočnými koledami v rôznych jazykoch.
V rámci poznávania českej krajiny študenti absolvovali prehliadku Českých Budějovíc a známeho pivovaru, navštívili zámok Hluboká nad Vltavou a prešli sa malebnými uličkami mestečka Český Krumlov, ktorého mestská pamiatková rezervácia patrí do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. „Naši hostitelia nám pripravili priateľské privítanie a skvelý program“ povedal Milan Horňák, ktorý je prezidentom Different JA firmy. „ Som rád, že som navštívil práve túto destináciu a spoznal krásy južných Čiech, sú naozaj prekrásne. Rád by som sa sem vrátil, veď tu mám nových priateľov...“
Podpora ekonomického vzdelávania, aktivizácia študentov, podporovanie ich tvorivosti a schopnosti kooperácie s rovesníkmi z európskych krajín pri práci v medzinárodnom tíme a, samozrejme, zvyšovanie úrovne jazykových kompetencií to sú atribúty, ktoré Erasmus+ počas výmenných pobytov prináša. Projekt VET4SCAPE je toho jasným dôkazom…
Zuzana Mészárosová, Mária Haulíková