• Erasmus+

          • VET4SCAPE„Vocational Educational Training for Skills, Competence and The Practice for the Economy“ -

            Projekt Erasmus+ KA2

            Projekt Erasmus+ KA2 poskytuje i našej škole príležitosť na vytvorenie partnerstva so šiestimi školami z Rakúska, Portugalska, Rumunska, Českej republiky, Slovinska a Bulharska s cieľom zlepšiť úroveň a kvalitu odbornej a jazykovej výučby a učenia. "Strategické partnerstvá" nám umožňujú v nadchádzajúcich osemnástich mesiacoch spolupracovať na otázkach spoločného záujmu a zaviesť inovatívne postupy a zapojiť sa do novej formy spolupráce s partnermi. VET4SCAPE  je projekt pre stredné odborné školy a má ambíciu zlepšiť kvalitu ekonomického vzdelávania. Názov projektu „Vocational Educational Training for Skills, Competence and The Practice for the Economy“ sa vzťahuje na odborné vzdelávanie v oblasti zručností, kompetencií a praxe v hospodárstve. Chceme implementovať aspekty stanovené vo vyhlásení ministrov EÚ zodpovedných za odborné vzdelávanie a odbornú prípravu na obdobie rokov 2015 - 2020. (Závery z Rigy 2015)

            V podstate existujú 3 piliere, na ktorých je tento projekt postavený:

            1) Hlavnou časťou je vytvorenie JA firiem, aby sa získali praktické skúsenosti s ekonomickými aktivitami.

            2) Druhý aspekt sa zaoberá posilnením kompetencie v oblasti Obchodnej angličtiny. Študenti budú mať možnosť zúčastniť sa na certifikáte LCCI (London Chamber of Commerce and Industry) na úrovni B1. 

            3) Tretí pilier bude podporovať u študentov medzikultúrnu kompetenciu a ich schopnosť  spolupracovať v medzinárodnom tíme. 

            V nadchádzajúcom týždni sa dvaja učitelia našej školy, M. Haulíková a Z. Mészárosová zúčastňujú nadnárodného pracovného stretnutia v Ljublane s cieľom pripraviť implementáciu tohto projektu do praxe.


            Počas projektu sme dobre spolupracovali s učiteľmi a študentmi, bola zabezpečená kvalita aktivít, monitorovaný pokrok a dosiahnuté  stanovené ciele. Na 1. nadnárodnom stretnutí v Ľjubľane sa určilo, ktorá škola bude zodpovedná za aký aspekt projektu, čím sa zabezpečí pravidelné monitorovanie cieľov a štandardov projektov. OA Levice bola zodpovedná za zabezpečenie Twinspacu na platforme eTwinning a webovej stránky projektu, podieľalo sa na organizovaní aktivít JA firiem.

            Výber účastníkov projektu sa na našej škole uskutočnil na základe účasti študentov na   predmete aplikovaná ekonómia, t.j. zo študentov aktuálne pracujúcich v JA Firme. Z nich sme vyberali podľa záujmu, vlastnej iniciatívy a ochoty pracovať v tíme, kvality pracovných výsledkov a tiež výsledkov z anglického jazykového testu (minimálne úroveň B1) a na základe odporučenia učiteľov aplikovanej ekonómie a angličtiny. Záujemcovia tiež odovzdali žiadosť, charakteristiku a motivačný list. Na základe výsledkov boli vybraní účastníci i náhradníci projektu. Vypracovali sme plán aktivít projektu, ktorých sa členovia tímu zúčastňovali prostredníctvom plnenia konkrétnych úloh stanovených v projekte.

            Prostredníctvom aktivít a vzdelávacích podujatí sme napĺňali  stanovené ciele. Projekt bol založený na troch pilieroch – zakladaní a fungovaní JA firiem, zlepšovaní kompetencií v obchodnej angličtine a transkultúrnych kompetenciách.

            1. pilier projektu tvorilo podnikateľské zameranie sústredené na JA firmy, kde študenti v príslušných krajinách pracovali na ich založení a práci s reálnymi peniazmi, zlepšili svoje vedomosti o zakladaní a fungovaní takejto firmy a uvedomili rozdiely v podnikaní v celej Európe. Na našej škole účastníci projektu pracovali v 2 JA firmách – Unique a Different. Počas poslednej vzdelávacej aktivity v Č. Budějoviciach sme zorganizovali veľtrh JA firiem, kde študenti prezentovali produkt svojej firmy a úspešne realizovali jeho predaj. Vytvorili si a riadili svoje výhradné podnikanie, zlepšili marketingové a PR zručnosti, potrebné na uvedenie svojich produktov na trh.

            2 pilier bol zameraný na zlepšenie vedomostí o obchodnej angličtine (úroveň B1) na tri témy: cestovanie/služobné cesty, reklama a ľudské zdroje, ktoré okrem vzdelávania a používania kľúčovej slovnej zásoby obchodnej angličtiny znamenali aj zlepšenie ich rečových zručností tým, že prednášali početné prezentácie na rôzne témy pred medzinárodným publikom študentov, učiteľov. Angličtina ako jediný zjednocujúci jazyk bola veľkou príležitosťou na precvičovanie jazyka, a to pri zostavovaní textov, pri prezentovaní, konverzácii po vzorových lekciách o rôznych témach a konečnom použití v situáciách každodenného života. Posilnila sa sebadôvera študentov a znížil strach z používania cudzieho jazyka v komunikácii s ľuďmi zo zahraničia. Poznatky o konkrétnej téme, boli monitorované pravidelným predbežným testovaním študentov, a opätovným vykonaním testu po ukončení školenia, výsledky boli porovnané a vyhodnotené.

            3. pilier bol splnený realizáciou vyššie uvedených aktivít, kedy si študenti výrazne zlepšili svoje transkultúrne povedomie, tým, že pracovali na špecifických úlohách v medzinárodných tímoch, učili sa, ako spolupracovať, ale aj učením sa o rôznych spôsoboch, ako sa podnikanie robí v Európe, aké rôzne sú národné predpisy a zákony, aké sú kultúrne rozdiely medzi zúčastnenými krajinami, ich školskými systémami a zvykmi miestnych komunít. Uvedomovanie si kultúrnych rozdielov a rôznych spôsobov podnikania je v dnešnom globálnom trhu dôležité a tiež rozoznanie  podobnosti a rozdielnosti kultúr a ich rešpektovanie a spôsoby komunikácie, o čo sme sa tiež v práci na projekte usilovali.

            Zabezpečili sme informovanosť o projekte a jeho úspechu rôznymi formami diseminácie. Všetky školy vytvorili Erasmus + kútik pre študentov školy, zverejnené sú informácie o projekte na webových stránkach škôl, školských stránkach FB, ako aj na stránke FB VET4SCAPE. Rodičia sa oboznámili s projektom na stretnutiach RZ, učitelia boli  informovaní na poradách učiteľov, verejnosť na DOD a školských veľtrhoch. Spolupráca, všetky produkty, aktivity, fotografie, videá a hodnotenia boli pravidelne odovzdávané na platforme eTwinning do TwinSpace, ktorá je prístupná verejnosti a ktorá monitoruje proces a výsledky projektu-https://twinspace.etwinning.net/36854/home, webová stránka projektu - https://vet4scape.wixsite.com/erasmusplus.

            V medzinárodnej, národnej i miestnej tlači boli publikované články: (https://ec.europa.eu/epale/sk/blog/inovativny-erasmovsky-projekt-vet4scape-uspesne-zavrseny, http://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/studenti-oa-levice-obchodovali-na-medzi/46657-clanok.html, https://www.unsk.sk/zobraz/obsah/10948,    http://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/projekt-studentov-oa-levice-oceneny-n/42288-clanok.html, http://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/plodne-stretnutie-projektovych-partner/44214-clanok.html, ostatné v prílohe). Aktivity projektu boli zdokumentované v záverečnom videofilme-https://www.youtube.com/watch?v=9FaxhufNvgM.

            Projekt bol jedným z mála projektov Erasmus + označených Stratégiou EÚ pre podunajskú oblasť. Kvalitu projektu na Slovensku dokazuje i získaný Národný certifikát kvality eTwinning a víťazstvo v celoslovenskej súťaži o najlepší projekt eTwinning 2018 v kategórii Projekt Erasmus+ realizovaný cez priestor eTwinning. Sme presvedčení, že projekt bol celkovo veľmi kvalitný a úspešný.

            Nadnárodné stretnutia: Ľjubľana Slovinsko, Levice Slovensko

            Krátkodobé zdelávacie Podujatia: Vidin Bulharsko, Barreiro Portugalsko, České Budějovice, ČR

            (Bližšie informácie o nadnárodných stretnutiach a krátkodobých vzdelávacích podujatiach na stránke školy.)