Často kladené otázky
1. Musí každý žiak prijatý do prvého ročníka štúdia podpísať učebnú zmluvu so zamestnávateľom?
NIE nemusí, učebnú zmluvu so zamestnávateľom podpisuje len ten žiak, ktorý o to prejaví záujem tak, že príslušnému zamestnávateľovi zašle Žiadosť na uzavretie učebnej zmluvy a úspešne absolvuje výberové konanie u zamestnávateľa.
2. Môže žiak podpísať učebnú zmluvu so zamestnávateľom aj dodatočne, napr. v priebehu 1. ročníka?
ÁNO môže, najneskôr však do 31. januára a za podmienky, že u zamestnávateľa s ktorým má škola podpísanú duálnu zmluvu ešte je voľné učebné miesto.
3. Môže počas štúdia učebnú zmluvu vypovedať žiak, alebo zamestnávateľ?
K výpovedi učebnej zmluvy dochádza len vo výnimočných prípadoch, ktoré sú presne špecifikované v učebnej zmluve.
4. Musí žiak s podpísanou učebnou zmluvou (t. j. žiak, ktorý absolvoval praktické vzdelávanie u zamestnávateľa) zostať po skončení štúdia pracovať u daného zamestnávateľa a podpísať s ním pracovnú zmluvu?
NIE nemusí, podpísanie učebnej zmluvy nezaväzuje žiaka ani zamestnávateľa k podpísaniu pracovnej zmluvy po skončení štúdia. Takýto žiak môže ísť študovať na vysokú školu, alebo sa zamestnať u iného zamestnávateľa.
5. Čo je vlastne obsahom praktického vzdelávania a ako to celé funguje?
Praktické vzdelávanie sa realizuje prostredníctvom predmetu Odborná prax. Obsahom tohto predmetu je v každom ročníku učebným plánom stanovený počet blokov učiva (čiastkových vyučovacích predmetov), ktorých obsah má praktický charakter napr. Manažment osobných financií, Administratívne činnosti, Aplikovaná informatika, Ekonomický softvér). Znamená to, že v týchto blokoch učiva je hodnotená schopnosť žiaka vykonať určitú praktickú činnosť, napr. zaúčtovať účtovné prípady v programe Omega.
6. Kto a akým spôsobom hodnotí praktické vzdelávanie, ak má žiak podpísanú učebnú zmluvu so zamestnávateľom?
V tomto prípade je za praktické vzdelávanie a teda aj hodnotenie zodpovedný zamestnávateľ, t. j. čiastkové známky z jednotlivých blokov učiva a výslednú známku z predmetu Odborná prax uzatvára zamestnávateľ.
7. Ak sa predmet Odborná prax skladá z viacerých čiastkových blokov učiva, ktoré sú samostatne hodnotené, ako sa potom určí výsledná známka z predmetu Odborná prax?
Výsledná známka sa určí ako vážený aritmetický priemer výsledných známok z jednotlivých blokov učiva. Váha jednotlivých blokov učiva je určená učebným plánom. Na začiatku ročníka je žiak aj rodič informovaný o váhe jednotlivých blokov učiva započítavanej do priemeru známok.